*********
Milyen levéltípusokra lehet számítani rövid leveleknél?
Alepvetően bármilyenre, bár ez furcsán hangzik gondolom, mivel arra számít az ember, hogy tuti csak ilyen, vagy olyan lehet. Gyakran kell meghívni valakit valahova, vagy meghívást elfogadni, sokszor meg elutasítani. Kell reagálni hirdetésekre, de akár nagyon tömören állásokra és tanfolyamokra is kellhet jelentkezni. Nagyon fontos, hogy a leggyakoribb megadott terjedelem 50-80 szó, ami meglehetősen szűk mozgásteret enged, tehát csak a leglényegesebb közlendőket kell leírni tömören. Ugyanakkor figyeljünk arra is, hogy a szűk terjedelem miatt ne kezdjünk el tőmondatokban írni.
Itt most a 2012. májusi érettségi rövid levelét elemezzük ki és oldjuk meg. A feladat tömören annyi, hogy az angoltanárodtól kell tanácsot kérni, hogy milyen könyvet vegyél abban az antikváriumban, amire nyaralás közben bukkantál. Nézzük:
You are on a two-week holiday in the UK. You have found a very good second-hand bookshop in Rochester, and you want your English teacher's advice about what books to get.
Write and email of 50-80 words to your English teacher, Mr. Hughes, in which you:
- explain why you are writing to him
- tell him what kinds of books you are interested in
- ask his advice about what to buy
Begin your email like this:
Dear Mr Hughes,
Nem is teketóriázunk sokat, lássuk a medvét! Amit mindenképpen tudnunk kell az az, hogy a feladat minden egyes kérését teljesíteni kell. Mi is tartozik ide? Először is közölnünk kell azt, hogy szeretnénk a tanácsát kikérni. Továbbá a gondolatjelekkel közölt szempontokat is egyenként teljesíteni kell. A kért levélkezdést (jelen esetben Dear Mr Hughes) is le kell írni. A bevezető-tárgyaló-befejező részek között érdemes egy-egy sort kihagyni, mivel az írásképre is jár pont. Szintén érdemes ezt tenni a köszönés után, valamint az elköszönés előtt is.
Csak úgy, mint bármelyik másik levélfajtánál, köszönéssel kezdjük a levelet, és elmondjuk, miért írunk a címzettnek éppen. Ezt itt nem is kell külön kihangsúlyozni, hiszen kéri is az első szempont:
I am writing to you because I am on a holiday in the UK and I found a second-hand bookshop and I need your help about what books to get.
Mivel az első bekezdésben már meg is kellett említeni az első szempontot, a "tárgyaló" részben a másik kettőt kell csak teljesíteni:
A végén a jól ismert lezáró-formulák egyikével meg kell csak köszönnünk, hogy időt szánt ránk, és mondjuk azért el azt is, hogy nagyon várjuk a válaszát! Az elköszönés lehet valami "baráti-jellegű", hiszen lazább hangvételű levélről van szó. A végére érdemes a teljes saját nevünket odaírni, és lehetőleg nyugati szórendben.
Best wishes,
Tamás Levélíró
Milyen témára lehet számítani a hosszú leveles feladatnál?
Kizárólag tanácsadó levelekre. Eddig nem volt még kivétel, mindig tanácsot kellett valakinek adni. Általában anonim személyek panaszait olvashatjuk el fórumokon vagy blogokon, illetve az is megeshet, hogy ismerősünk ír nekünk kétségbe esve valamilyen nehézséggel kapcsolatban. Gyakori téma a vizsga vagy állásinterjú előtti stressz, az iskola melletti munkavállalás, vagy éppen súlyproblémákkal küzdő lánynak kell tanácsot adni. Kellett már romló teljesítményű és viselkedésű baráttal kapcsolatban segíteni, vagy elmesélni, hogyan működik a mi sulinkban a diákönkormányzat, és milyen tanácsokat adnánk ezzel kapcsolatban. Talán a legextrémebb eddig az az eset volt, amikor arról panaszkodott egy lány nekünk, hogy sokkal idősebb a barátja, és emiatt aprítják őket a dühös szülők. Egy biztos, jó eséllyel izgalmas témát kapunk, amihez akár személyes kötődésünk is lehet, és ez megkönnyíti az írást.
Lássunk egy konkrét példát, amit a 2012. májusi érettségiből idézünk. A feladat lényege annyi, hogy egy Jody nevű alkalmi babysitter kétségbeesetten posztolt egy fórumra, mivel az általa felügyelt gyerekek feszt balhéznak a tévé miatt. Jody péntek esténként van a gyerekekkel, amíg a szülők bulizni vannak, és tovább fokozza a helyzetet, hogy az állandó marakodás mellé Dr. House-t és CSI-t is nézni akarnak, amik erősen 16-os karikásak. Jody aggódik, hogy valamelyik gyermek előbb-utóbb súlyosan megsérülhet, és minket kér, hogy adjunk neki tanácsot. Így nézett konkrétan ki a feladat:
You are a member of an internet forum called Student Job Problems. Now you have found the following post:
I regularly babysit three kids aged 5-8 (a boy, a girl and their friend, another girl) while their parents go out on Friday night. There’s always a fight over the TV: the boy wants to watch Cartoon Network, the girl wants CSI and their friend wants House MD (the last two are rated PG). They shout and fight and I’m sure it won’t be long before one of them gets seriously hurt. I have no idea what to do – can you help me? I would appreciate your ideas.
(http://www.quose.com/)
Write a comment of 100-120 words to Jody’s post in which you
•say what you think of children watching TV all the time,
•give your opinion about what young children should not be allowed to watch,
•recommend two activities Jody could try with the children instead of watching TV.
Begin your comment like this:
Jody,
Fontos rögtön a feladat legeleje: mivel itt alapvetően az van megadva, hogy hogyan is kerültünk kapcsolatba a fórumbejegyzéssel, ezzel kiválóan el is tudjuk kezdeni a levelünket. Megemlítjük a körülményeket, és még azt is jelezhetjük, hogy mi most bizony tanácsot fogunk adni. Ne felejtsük el úgy megszólítani a címzettet, ahogyan kérik:
I am writing to you because I have found your post on an internet forum and I would like to give you some advice.
Érdemes minden szempontot külön bekezdésben megemlíteni. A feladat egyszerű, el kell mondani, mit is gondolunk a helyzetről. Ezt könnyedén megtehetjük például a SHOULD / SHOULDN'T segédigével. Indokuljunk is, attól lesz kerek a történet!
A második szempontban azt kérik, hogy mondjuk el, mit ne nézhessenek azok a lurkók. Ezt kiválóan megtehetjük a HAD BETTER / HAD BETTER NOT segédigével. Ne felejtsük el meg is indokolni, amit mondunk.
Az utolsó szempontnál már csak ötleteket kell javasolni a destruktív, gonosz televízió helyett! Kiválóan használhatjuk itt az IF I WERE YOU, I WOULD / WOULDN'T szerkezetet, és így elérjük azt is, hogy három különböző bekezdésben három különböző tanácsot adunk SZÓISMÉTLÉS NÉLKÜL. És persze indokoljunk is!
Finally, if I were you, I would play hide-and-seek in the garden with the kids or you can also try board-games instead of watching the telly. These activities can develop their minds and bodies.
Kifejezetten jó benyomást kelthetünk a levél végére, ha reményünket fejezzük ki, hogy tudtunk segíteni, és még kérhetjük is, hogy írjon, hogy alakulnak a dolgok. A végére baráti hangnemben köszönjünk el, és írjuk oda angol szórendben a teljes nevünket:
Best wishes,
József Levélíró
Végezetül lássuk, miből is tevődik össze a maximálisan adható 22 pont:
6 pontot kapunk a terjedelemre és a megadott szempontok követésére. 2 pontot ér a hangnem, a jó benyomás. A szövegalkotás, tehát az egészséges, szép mondatok, összefügő bekezdések 4 pontot érnek. 5 pontot ér a megfelelő, árnyalt szókincs, és szintén 5 pont jár a megfelelő nyelvtanra és a helyesírásra.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.